Ošetrovateľské postupyv chirurgii
Nenádorové a nádorové ochorenia hrudníka.
Traumatológia hrudníka

BRONCHIEKTÁZIE

Charakteristika a etiopatogenéza

     Bronchiektázie sú vrodené alebo získané, lokalizované alebo difúzne, väčšinou ireverzibilné segmentálne dilatácie dýchacích ciest. Vznikajú v dôsledku menejcennosti bronchiálnej steny, ciliárnej dysfunkcie a patologického zloženia hlienu. Dilatovené segmenty sú vyplnené stagnujúcim hnisom, čo vedie k chronickému zápalu.  

Klinický nález

     Bronchiektázie sa prejavujú ako recidivujúce pľúcne infekcie, sprevádzané subfebríliami, pokašliavaním. Býva prítomné trvalé vykašliavanie spúta závislé na polohe pacienta, môže byť hemoptýza, sinusitídy.

Vyšetrovacie metódy

     Základným zobrazovacím vyšetrením je RTG hrudníka a HRCT pľúc. Nevyhnutné sú mikrobiologický monitoring spúta, bronchoskopia a sledovanie zápalových parametrov.

Liečba

     Iniciálna liečba bronchiektázií je antibiotická, najlepšie cielene podľa kultivačných záchytov. Podávané sú expektoranciá, mukolytiká. Dôležité sú vibračné a poklopové masáže a dychová rehabilitácia. Pokiaľ je konzervatívna liečba neúspešná, alebo sú prítomné recidivujúce hemoptýzy, možno pristúpiť k operačnej resekčnej liečbe lokalizovaných bronchiektázií s cieľom odstránenia infekčného ložiska pri maximálnom šetrení zdravého pľúcneho parenchýmu.