OŠETROVATEĽSKÁ STAROSTLIVOSŤ O PACIENTA S AV-FISTULOU
Arteriovenózna fistula je priame spojenie artérie a vény pomocou anastomózy. Je to trvalý cievny prístup preferovaný u pacientov zaradených do pravidelného hemodialyzačného programu. V porovnaní s inými trvalými cievnymi prístupmi má najdlhšiu životnosť a menšie množstvo komplikácii. Predoperačná ošetrovateľská starostlivosť pred vytvorením AV-fistuly Úlohou predoperačnej starostlivosti je správne načasovanie operácie a výber vhodného miesta pre umiestnenie AV-fistuly. Primárne sa volí horná končatina, pokiaľ je to možné čo najdistálnejšie miesto. Odporúčania pre lokalizáciu AVF podľa National Kidney Foundation (2006):
Pooperačná ošetrovateľská starostlivosť V prvých 12-24 hodinách po operácií je pacient ohrozený vznikom ischemických a trombotických komplikácií. Končatina s AV-fistulou je uložená do pohodlnej polohy, zvýšená poloha končatiny nie je nutná. Obväz, ktorý prekrýva operovanú končatinu nesmie byť tesný. Dôležitá je pravidelná kontrola funkčnosti cievneho prístupu v priebehu prvých 6 h prostredníctvom palpácie charakteristického víru a auskultáciou nad fistulou. Monitorovať príznaky rozvoja steal syndrómu (bolesť, pocit chladu, kŕče, poruchy citlivosti, bledosť, edém ruky), sledovať krvný tlak (pri hypotenzii riziko vzniku trombotických komplikácii cievneho prístupu), operačnú ranu (riziko krvácania), stav vedomia a bolesť. Monitoring a prevencia vzniku neskorých komplikácií AV-fistuly Dôsledné a pravidelné hodnotenie cievneho prístupu by malo byť súčasťou každodennej praxe. Toto hodnotenie zahrňuje fyzikálne vyšetrenie a klinické posúdenie AV-fistuly. Dôsledné fyzikálne vyšetrenie má predchádzať každej punkcii cievneho prístupu:
Okrem uvedených ošetrovateľských intervencií je dôležitá edukácia pacienta. Pacient by mal minimálne jedenkrát denne kontrolovať svoj cievny prístup pohľadom, pohmatom prípadne aj posluchom. Ďalej je potrebné zo strany pacienta kontrolovať prítomnosť lokálnych a celkových prejavov infekcie a ďalších známok neinfekčných komplikácií (stenózy, trombózy, krvácanie). Pacient by si mal vo vzťahu k týmto komplikáciám sledovať farbu kože (začervenanie, bledosť, cyanózu), teplotu kože, výskyt opuchu, serózneho alebo hnisavého výpotku, krvácanie, hematóm, horúčka, výskyt hrče v okolí fistuly (obr. 15), schopnosti pohybu končatiny a distálneho pulzu. Zo subjektívnych problémov je dôležité sledovať bolestivosť končatiny, zimnicu, pocit chladu končatiny, a aj poruchy citlivosti. Obr. 13 Ošetrenie A-V fistuly Obr. 14 Ošetrenie A-V fistuly Obr. 15 AV-fistula, nesprávna kompresia po dialýze |