Ošetrovateľské postupyv chirurgii
Manažment ošetrovania pacienta s benígnym a malígnym ochorením štítnej žľazy

LIEČBA OCHORENÍ ŠTÍTNEJ ŽĽAZY

     Existujú viaceré možnosti liečby ochorení štítnej žľazy, pričom chirurgická liečba je jednou z možností.

Netoxická difúzna struma
     Liečba netoxickej difúznej strumy je prevažne medikamentózna. Ide o hormonálnu supresívnu liečbu, ktorá spočíva v hormonálnej supresii TSH podávaním tyreoidových hormónov (tyroxín) s cieľom zabrániť ďalšiemu rastu a nodifikácii strumy. Chirurgická liečba (subtotálna tyreoidektómia - STE) je možnosťou voľby výnimočne, zväčša pri veľkej strume, ktorá nereaguje na hormonálnu supresívnu liečbu a spôsobuje mechanický syndróm.

Nodózna struma
     Pri nodóznej strume sa používa supresívna medikamentózna liečba podávaním tyroxínu (ak uzol nie je suspektný z malignity, pri menších uzloch a mladších pacientoch), jej efekt je však nevýrazný.
     Indikácie k chirurgickej liečbe nodóznej strumy (lobektómia, takmer totálna tyreoidektómia, totálna tyreoidektómia) sú:
  • suspekcia z malignity pri aspiračnej biopsii,
  • rast uzla napriek supresívnej liečbe (= suspekcia z malignity),
  • veľký uzol s predpokladom mechanického syndrómu / s už prítomným mechanickým syndrómom,
  • prechod do hypertyreózy,
  • kozmetické dôvody.
Difúzna toxická struma (Gravesova-Basedowova choroba)
     Pri difúznej toxickej strume (Gravesova-Basedowova choroba) sa liečba začína medikamentmi, tyreostatikami (najčastejšie sa podávajú tioamidy - carbimazol, metyltiouracyl, propyltiouracyl), ku ktorým sa pridávajú betablokátory. Medikamentózna liečba trvá 1,5 - 2 roky. V prípade, že po jej ukončení dochádza k recidíve ochorenia, je potrebné po opätovnom medikamentóznom navodení remisie indikovať definitívnu liečbu. Tá môže byť dvojaká - liečba rádiojódom alebo chirurgická. Vo vyspelých krajinách sa preferuje liečba rádiojódom. 

     Indikácie na chirurgickú liečbu :
  • recidíva ochorenia (tyreotoxikózy),
  • intolerancia alebo kontraindikácia medikamentóznej liečby,
  • veľká struma, kozmetické dôvody,
  • ťažká orbitopatia,
  • suspekcia na karcinóm v uzle.
     Cieľom operácie nie je dosiahnuť eutyreózu, ale zabrániť recidíve ochorenia, t.j. vyriešiť natrvalo toxikózu, z uvedeného dôvodu sa odporúča totálna tyreoidektómia (TTE) resp. takmer totálna tyreoidektómia (nTTE).

Toxická struma so solitárnym uzlom (toxický adenóm)
     Pri toxickej strume so solitárnym uzlom (toxický adenóm) alebo multinodóznej sa po navodení eutyreózy rovnako odporúča lobektómia alebo totálna tyreoidektómia (TTE). Pacienti s vysokým operačným rizikom z dôvodu početných pridružených ochorení sú liečení rádiojódom.

Karcinóm štítnej žľazy (malígna struma)
     V prípade karcinómov štítnej žľazy (malígna struma) je chirurgická liečba prvou metódou voľby. Nádory štítnej žľazy sú zvyčajne TSH dependentné, z uvedeného dôvodu sa v rámci hormonálnej liečby podávajú vysoké dávky tyreoidových hormónov s cieľom inhibovať produkciu TSH (tyreostimulačný hormón) v hypofýze.