Ošetrovateľské postupyv chirurgii
Benígne a malígne ochorenia tenkého, hrubého čreva a konečníka

Hemoroidy

      Hemoroidy patria k jedným z najčastejších benígnych ochorení konečníka. Viac ako polovica populácie v západnej Európe má po 40 roku života hemoroidy. Hemoroidy sú patologické dilatácie hemoroidálnych žilových plexov, ktoré sa nachádzajú v submukóze distálneho rekta a análneho kanálu. Hemoroidy sa delia na vnútorné a vonkajšie. Vnútorné hemoroidy sú lokalizované na stenách v análnom kanále. Pri defekácii môžu prolabovať navonok a krvácať, ale sú nebolestivé. Vonkajšie sa nachádzajú v okolí konečníka, väčšinou nespôsobujú problémy,  ale môžu sa zapáliť, alebo upchať krvnou zrazeninou a spôsobiť bolestivú rezistenciu v okolí konečníka.

Etiológia hemoroidov

     Etiológia vzniku hemoroidov nebola jednoznačne vysvetlená, ale pripisuje sa sedavému spôsobu zamestnania, tehotenstvu, zlým defekačným návykom, užívaniu liekov spôsobujúcim hnačky a zápchu a genetickým faktorom.

Diagnostika hemoroidov

      Diagnostika hemoroidov zahŕňa anamnézu a fyzikálne vyšetrenie, ktoré by malo zahŕňať aj digitálne vyšetrenie cez konečník a anoskopiu. Digitálne vyšetrenie nám umožní diagnostikovať hemoroidy, tonus sfinkterov a vylúčiť inú patológiu v konečníku. Anoskopia definitívne potvrdí diagnózu, v prípade nepresvedčivého nálezu by mala byť doplnená kolonoskopia na vylúčenie inej príčiny ťažkostí. Na základe stupňa ochorenia je liečba konzervatívna alebo chirurgická. Podľa klinického obrazu hemoroidy delíme na štyri stupne.

Štádiá hemoroidov
I. štádium
hemoroidy bez prolapsu, ani počas tlaku na stolicu, ani pri defekácii nedochádza k ich prolapsu
II. štádium
počas tlaku na stolicu a pri defekácii prolabujú, ale po skončení sa spontánne reponujú do análneho kanála
III. štádium hemoroidy, ktoré počas tlaku na stolicu, alebo pri defekácii prolabujú  z análneho kanála, ale ich návrat do análneho kanála vyžaduje manuálnu repozíciu
IV. štádium hemoroidy, ktoré sa nedajú reponovať, sú spojené  s trvalým prolapsom, bez vzťahu k defekácii

Liečba hemoroidov

Konzervatívna liečba
    U mnohých pacientov príznaky hemoroidov môžu byť zmiernené alebo odstránené jednoduchými  opatreniami, ako je napr. zlepšenie lokálnej hygieny, edukácia defekačných návykov, zamedzenie nadmernému telesnému namáhaniu, dietetické opatrenia,  zvýšenie príjmu vlákniny, lieky na zmäkčenie stolice, lokálne účinkujúce látky (krémy, masti, čapíky), celkovo perorálna venotonická liečba.

Semiinvazívna liečba
       Pri neúspechu konzervatívnej terapie, môže byť použitá semiinvazívna liečba. Väčšinou sa jedná o ambulantné zákroky bez, alebo s lokálnou anestéziou. Medzi tieto zákroky patrí sklerotizácia, infračervená fotokoagulácia, nízkovoltážna unipolárna koagulácia (Hemoron), bipolárna koagulácia, kryoterapia, laser a elastické ligatúry (Barronova ligatúra). Podstatou týchto metód je dosiahnutie vzniku zápalu v oblasti bázy hemoroidu s následnou fibrotizáciou a obliteráciou hemoroidu. Tieto metódy sú vhodné pre prvé tri štádiá hemoroidov.

Chirurgická liečba
      Pri zlyhaní konzervatívnej liečby a semiinvazívnych metód, tiež pri komplikáciách ako sú hemoroidy s ulceráciami, gangrénou, rozsiahlou trombózou, hypertrofiou papíl, pri kombinácií s análnou fisúrou a výrazných vonkajších hemoroidov je indikovaná chirurgická liečba. Tá môže byť rozdelená na dve skupiny hemoroidectómia a hemoroidopexia. Vo väčšine prípadov kombinácia lokálnej anestézie a analgosedácie je dostatočná, avšak treba prihliadať na stav pacienta a pridružené ochorenia.

back