Ošetrovateľské postupyv chirurgii
Benígne a malígne ochorenia žalúdka

PEPTICKÁ VREDOVÁ CHOROBA


     Peptická vredová choroba je poškodenie sliznice žalúdka s následnou ulceráciou. Býva spôsobená zvýšeným pôsobením agresívnych faktorov, znížením protektívne pôsobiacich faktorov, alebo oboch spomínaných súčasne. Medzi protektívne faktory patria slizničná bikarbonátová sekrécia, produkcia hlienu, krvný prietok, rastové faktory, obnova buniek a endogénne prostaglandíny. Medzi agresívne, poškodzujúce faktory patria sekrécia HCl, sekrécia pepsínu, požívanie etanolu, fajčenie, duodenálny reflux žlče, ischémia, nesteroidné antireumatiká, hypoxia, a najmä infekcia Helicobacter pylori (H. pylori). Prevalencia ochorenia je 5 - 15 % v západnej populácii a incidencia takmer 10 %. Klesajúca tendencia incidencie a hospitalizácie pre toto ochorenie je prisudzovaná lepšiemu poznaniu jeho patogenéz, eradikácii H. pylori a zníženiu použitia nesteroidných antireumatík.
     Medzi komplikácie vredovej choroby patrí krvácanie, perforácia, obštrukcia žalúdočného vývodu a peptická vredová choroba neodpovedajúca na liečbu v trvaní 8 - 12 týždňov.

Liečba peptickej vredovej choroby

     Medikamentózna liečba spočíva v podávaní liečiv znižujúcich hladinu žalúdočnej kyseliny potlačením jej sekrécie (chemickou neutralizáciou) a v eradikácii H. pylori. Antacida redukujú žalúdočnú kyslosť reakciou s HCl za vzniku soli, čím zvyšujú žalúdočné pH. Najlepší efekt sa dosiahne ich podaním 1 h po jedle.  Antagonisti H2 receptorov sú štrukturálne podobné histamínu. Liečba po 4 týždňoch vykazuje 70 - 80 % úspešnosť a po 8 týždňoch 80 - 90 % úspešnosť. Inhibítory protónovej pumpy (PPI) sú najsilnejším antisekrečným liečivom. Úspešnosť liečby po 4 týždňoch je 85 % a po 8 týždňoch až 96 %.  Za účelom eradikácie H. pylori sa k vyššie uvedeným liečivám pridávajú antibiotiká a antacidá. Zväčša sa používa tzv. trojkombinácia v zložení PPI, amoxicillin a klaritromycin, prípadne metronidazol. Uvedená liečba by mala trvať 2 týždne.
     Chirurgická liečba vredovej choroby spočíva v
trunkálnej vagotómii, vysoko selektívnej vagotómii (proximálnej gastrickej vagotómii) alebo  trunkálnej vagotómii s antrektómiou. V určitých indikáciách je možnosťou liečby parciálna resekcia žalúdka. Chirurgickú intervenciu si vyžaduje 8 - 20 % prípadov s komplikovanou vredovou chorobu (krvácanie alebo obštrukcia žalúdočného východu), ktorá sa najčastejšie vyskytuje u pacientov s vredmi II. a III. typu.