Ošetrovateľské postupyv chirurgii
Benígne a malígne ochorenia žalúdka

GASTROEZOFAGEÁLNA REFLUXNÁ CHOROBA
(GASTROESOPHAGEAL REFLUX DISEASE - GERD)


     Žalúdočný reflux znamená spätný tok obsahu žalúdka do pažeráka. Fyziologicky má v jeho prevencii primárnu úlohu dolný pažerákový zvierač (DPZ). Na vzniku vysokotlakovej zóny v oblasti DPZ sa podieľa vnútorná muskulatúra distálnej časti pažeráka, závesné vlákna kardie a pohyby bránice počas dychového cyklu. Gastroezofageálny reflux sa môže vyskytnúť ak je tlak zvierača príliš nízky, alebo ak je zvierač s normálnym tlakom v spontánnej relaxácii, ktorá nesúvisí s normálnou peristaltikou pažeráka. Epizódy refluxu sa vyskytujú aj u zdravých jedincov. GERD je často asociovaný s hiátovou herniou.
     Hiátové hernie rozdeľujeme do podtypov podľa anatomickej lokalizácie. Hernia I. typu je prítomná, keď GEJ nie je udržovaná frenoezofageálnym ligamentom v abdominálnej dutine. Typy II. a III. sú nazývané aj paraezofageálne hernie, ktoré sú väčšie, ťažšie sa liečia a môžu byť asociované s akútnymi alebo chronickými obštrukčnými symptómami. Prítomnosť hiátovej hernie však nie dostatočným faktorom postačujúcim na stanovenie diagnózy GERD. Veľa pacientov s hiátovou herniou je asymptomatických a nevyžaduje liečbu.

Symptómy GERD

     Spoľahlivým symptómom je zväčša dlhodobo trvajúca pyróza (pálenie záhy). Je obmedzená na epigastrickú a retrosternálnu oblasť, nevyžaruje do chrbta a popisuje sa ako pocit tlaku. Prítomnosť regurgitácie býva znakom progresie ochorenia. Niektorí pacienti nie sú schopní prehnúť sa bez  toho, aby sa im potrava nepríjemne nevracala späť zo žalúdka. Tu je dôležité odlíšiť spätný návrat natráveného jedla od nenatráveného, ktoré môže indikovať iný patologický proces, a to napr. achaláziu alebo pažerákový divertikul. K pyróze a regurgitácii sa môže pridať dysfágia, grganie, nadúvanie, abdominálna bolesť, ale aj extraezofageálne respiračné prejavy ako kašeľ, sipot, zachrípnutie a aspirácia.

Diagnostika GERD

     Diagnostika je založená na anamnéze, fyzikálnom vyšetrení, endoskopickom vyšetrení, manometrii (meranie pokojového tlaku dolného ezofageálneho zvierača), pH-metrii (meranie pH v ezofagu pomocou katétra s elektródami), a ezofagografii (kontrastné RTG vyšetrenie pažeráka). 

Liečba GERD

     Medikamentózna liečba refluxnej choroby pažeráka zahŕňa podávanie antacíd, liekov ovplyvňujúcich motilitu GIT, histamínových (H2) blokátorov a blokátorov protónovej pumpy (protone pump inhibitors - PPI). Najefektívnejšími farmakologikami sú PPI, ktoré sú jednými z najširšie predpisovaných liečiv na svete. Dôležité je vyšetriť pacienta na prítomnosť chronickej anémie.
     Chirurgická liečba má viacero indikácií: ezofágové poranenie (vred, striktúra, Barrettov pažerák), pretrvávanie symptómov napriek medikamentóznej liečbe, dlhodobé symptomatické ochorenie a perzistencia symptómov v mladom veku. Operačné riešenie najčastejšie spočíva v tzv. Nissenovej fundoplikácii, menej často sa používa parciálna fundoplikácia podľa Toupeta alebo Dora. Okrem laparoskopického prístupu pripadajú v úvahu endoskopické techniky zamerané na posilnenie (zväčšenie) dolného pažerákového zvierača. Sú to rádiofrekvenčné metódy, injekčné vpravenie biolpolymérov, tvorba gastroplikácií, umelý zvierač alebo implantácia mikrostimulátora zvierača. Komplikácie tejto liečby vznikajú u 3 - 10 % pacientov. Ich charakter závisí od typu zákroku. Medzi najčastejšie komplikácie patria pooperačný ileus, pneumothorax, retencia moču a dysfágia. Menej často sa vyskytuje poranenie pečene, sleziny, akútna herniácia alebo perforácia dutého orgánu.