Ošetrovateľské postupyv chirurgii
Benígne a malígne ochorenia žalúdka

ĎALŠIE ŽALÚDOČNÉ LÉZIE

Hypertrofická gastritída - Ménétrierova choroba

     Hypertrofická gastritída je zriedkavé, získané ochorenie, charakterizované masívnymi záhybmi vo funde a tele žalúdka so vzhľadom dlažobných kociek. Histologické vyšetrenie potvrdí foveolárnu hyperpláziu s absenciou parietálnych buniek. Ide o prekancerózu a spája sa so stratou proteínov zo žalúdka, nadmernou hlienotvorbou a hypochlórhydriou až achlórhydriou. Etiológia ochorenia je neznáma, spája sa však s infekciou H. pylori a s infekciou cytomegalovírusom (CMV) u detí.
     Klinicky sa prejavuje abdominálnou bolesťou, zvracaním, stratou hmotnosti, anorexiou a periférnym edémom.
     V liečbe sa používajú anticholinergiká, okreotid, eradikácia H. pylori a liečivá znižujúce tvorbu žalúdočnej kyseliny (PPI, H2 blokátory). U pacientov s masívnou stratou proteínov napriek optimálnej liečbe, prípadne s vývojom dysplázie či karcinómu, je indikovaná totálna gastrektómia.

Mallory-Weiss syndróm

     Mallory-Weiss syndróm je vznik trhlín v sliznici žalúdka vysoko na malej kurvatúre okolo GEJ ako následok úsilného zvracania, grgania, alebo kašľania. Tento syndróm  je zodpovedný za približne 15 % prípadov akútneho krvácania z hornej časti tráviaceho traktu a v 3 - 4 % končí fatálne. K masívnemu krvácaniu dochádza najčastejšie u pacientov so závislosťou na alkohole s portálnou hypertenziou. Väčšina prípadov sa rieši endoskopicky. K operačnému riešeniu sa pristupuje len zriedkavo.

Dieulafoy lézia žalúdka

     Dieulafory lézia žalúdka je spôsobená abnormálne širokou (1 – 3 mm) kľukatou artériou prebiehajúcou cez submukózu. Erózia sliznice nad touto tepnou vzniká sekundárne tepovými pulzáciami. Tepna je následne exponovaná žalúdočnému obsahu a jej poškodenie spôsobí krvácanie. Krvácanie z Dieulafoy lézie predstavuje 0,3 – 7 % z nevarikóznych krvácaní z hornej časti tráviaceho traktu. Lézia sa najčastejšie nachádza 6 – 10 cm od GEJ, vo funde blízko kardie. Nachádza sa častejšie u mužov ako u žien v pomere 2:1.
     Typickým príznakom je náhla, bezbolestná a masívna hemateméza s hypotenziou. V diagnostike sa  používa endoskopia, ktorá je v niektorých prípadoch pre intermitentný charakter krvácania indikovaná opakovane.
     Liečba. Hemostáza je môžná endoskopicky, pomocou hemostatických klipov alebo koagulačnými technikami, alebo pomocou sklerotizácie krvácajúcej tepny angiograficky. Chirurgická liečba je indikovaná pri neúspechu vyššie spomínaných techník a pozostáva z klínovitej resekcie (wedge resekcia) časti žalúdka s krvácajúcou tepnou.  

Volvulus žalúdka

     Volvulus žalúdka je nezvyčajným stavom, kedy dochádza k otočeniu žalúdka okolo jeho pozdĺžnej (longitudinálnej, 2/3 prípadov) alebo priečnej (vertikálnej, 1/3 prípadov) osi. Volvulus vzniká náhle, pozdĺžny je asociovaný s defektom v bránici a priečny nie. Defekt v bránici môže byť posttraumatický, pri paraezofageálnej hernii alebo vrodený (Bochdalekov otvor v bránici).
     Hlavným príznakom je akútna náhle vzniknutá bolesť brucha s distenziou, zvracaním a krvácaním z hornej časti tráviaceho traktu. Náhly vznik konštantnej, silnej bolesti hornej časti brucha s grganím a zvracaním malého množstva a nemožnosťou zavedenia nasogastrickej sondy vyvára takzvanú Borchardtovu triádu príznakov volvulu žalúdka.
    V diagnostike sa používa röntgenové vyšetrenie hrudníka a brucha, ktoré potvrdí plynom vyplnený žalúdok v hrudníku alebo hornej časti brucha. K potvrdeniu diagnózy môže byť indikovaná kontrastná pasáž hornou časťou tráviaceho traktu a endoskopia.
     Volvulus patrí k  náhlym príhodám brušným a chirurgická liečba spočíva v derotácii žalúdka, jeho fixácii a plastike bráničného defektu. V prípade paraezofageálnej hernie sa zvažuje fundoplikácia. Pri volvule môže dôjsť k strangulácii, ktorá niekedy vyžaduje parciálnu resekciu žalúdka.

Bezoáry žalúdka
  
     Bezoáry žalúdka sú kolekcie nestráviteľného materiálu, najčastejšie rastlinného pôvodu (fytobezoáry) alebo vlasy/chlpy (trichobezoár).
     Fytobezoár sa nachádza najčastejšie u pacientov po operáciách žalúdka, ktorí majú poruchu jeho vyprázdňovania. Rizikovou populáciou sú aj diabetici s autonómnou neuropatiou a diabetickou gastroparézou. Medzi symptómy patrí rýchle nasýtenie, nauzea, zvracanie a strata hmotnosti. Rozsiahla masa môže byť palpovateľná počas fyzikálneho vyšetrenia brucha. V diagnostike sa používa kontrastné vyšetrenie žalúdka a endoskopia. V liečbe sa používa enzymatická liečba za účelom rozpustenia bezoáru a následne laváž žalúdka alebo endoskopická fragmentácia bezoáru. Pri neúspechu uvedených liečebných metód je indikovaná chirurgická liečba a extrakcia bezoáru.
     Trichobezoár je kolekcia vlasov, nachádzajúca sa najmä u dlhovlasých žien, ktoré požívajú vlasy – trichofágia. Tieto spôsobujú bolesť v epigastriu z ulcerácií žalúdočnej sliznice, pocit plnosti z obštrukcie výtoku žalúdka a niekedy perforáciu alebo obštrukciu tenkého čreva. Malé trichobezoáry môžu byť rozpustené enzymaticky alebo rozrušené endoskopicky. Veľké trichobezoáry zväčša vyžadujú chirurgickú liečbu.