Ošetrovateľské postupyv chirurgii
Manažment ošetrovania pacienta s malígnym ochorením prsníka

ONKOLOGICKÁ STAROSTLIVOSŤ PO OPERÁCII PRSNÍKA

     Pacientka po prepustení z chirurgickej kliniky odchádza do domáceho prostredia, alebo u starších pacientiek to môže byť aj do zariadenia pre seniorov. Ak pacientka, ktorá odchádza do domáceho prostredia nie je sebestačná, môže jej pomôcť sestra z agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS). Sestra z ADOS sa zameriava na posudzovanie incízie, manažment bolesti, plánovaniu a realizácii cvičení, celkovému telesnému a psychickému stavu pacientky. Sestra z ADOS podporuje pacientku aj rodinu, môže im poskytnúť telefonický kontakt, čo im dáva istotu, že nie sú so svojimi problémami sami a  v prípade potreby,  sa môžu na sestru  obrátiť.
     Pacientka môže mať veľkú obavu a úzkosť aj z ďalšej pokračujúcej liečby (chemoterapie, rádioterapie, hormonálnej terapie). Dôležité je informovať pacientku o plánovanej liečbe s onkológom. Sestra na onkologickom pracovisku je zodpovedná zaistiť ošetrovateľskú starostlivosť, vrátane edukácie s odporúčaniami starostlivosti pre pacientku s chemoterapiou alebo  rádioterapiou. 

Edukácia pri chemoterapii

    Chemoterapia (ďalej CHT) je indikovaná pri invazívnom tumore, ktorý má alebo je väčší ako 1 cm a boli postihnuté rakovinou aj lymfatické uzliny. Dobré výsledky sú u žien v predmenopauzálnom a postmenopauzálnom období, nie je indikovaná u žien po 70. roku veku. CHT sa podáva v pooperačnom období, pred rádioterapiou (ďalej RT). Režim CHT využíva kombináciu chemoterapeutík po dobu 3-6 mesiacov. Závisí to od typu nádoru, postihnutia uzlín, hladiny hormónov, veku pacientky, fyzickej kondície a prítomnosti komorbidných ochorení.
     Pri chemoterapii pri karcinóme prsníka  sa využívajú cytostatiká, ktoré sa aplikujú buď per os, alebo  pomocou injekcie alebo formou  infúzie. Ak  sa  podávajú  parenterálne musia  byť podané do veľkej  žily a prísne intravenózne. Pri paravenóznom podaní cytostatík môže vzniknúť bolestivý tuhý infiltrát alebo až nekróza.  Počas aplikácie musia byť pacientky pod odborným dohľadom sestry. Sestra monitoruje fyziologické funkcie, sleduje prípadnú alergickú reakciu. Priebeh celej aplikácie musí byť zdokumentovaný.

Vedľajšie účinky chemoterapie
    K vedľajším prejavom CHT, o ktorých pacientku edukujeme patrí nauzea, vracanie,  nechutenstvo, mukozitída, zmeny na koži a únava. Niektoré pacientky môžu po CHT pribrať, stratia menzes, čo môže viesť aj k sterilite. Nepríjemným vedľajším účinkom CHT je alopécia. Pacientka je poučená o antiemetickej liečbe, užívaní antiemetík pred každou  chemoterapiou,  ako  aj  pred  každým  jedlom. Mala by byť poučená o vhodnej diétnej strave a určitých obmedzeniach (ovocie, zelenina dusená, ľahko stráviteľné  mäsá, strava s obsahom vitamínov,  nemastné, neúdené potraviny, nevyprážať skôr dusiť). V prípade mukozitídy by mala jesť kašovitú stravu, najlepšie pudingy, krémy, omáčky, zemiakové pyré a i. Nepodávať príliš teplú stravu, ani korenenú. Používať len mäkkú zubnú kefku, zubnú pastu s vysokým obsahom fluóru, vyplachovať si ústnu dutinu šalviovým alebo harmančekovým roztokom, nie dezinfikujúcimi roztokmi s obsahom alkoholu. 
     Nepríjemným nežiaducim účinkom môže byť zápal močového mechúra, kedy pacientka pociťuje pálenie, bolesť, rezanie pri  močení. K ošetrovateľskej starostlivosti patrí sledovanie diurézy, vyšetrovanie moču chemicky, pacientke odporučíme zvýšený prijem tekutín. Pacientke môže byť lekárom ordinovaná na základe bakteriologického vyšetrenia moču  zodpovedajúca farmakoterapia.
     Sestry by mali edukovať pacientky o možnej alopécii, ktorá môže byť psychicky traumatizujúcou. Sestra môže poskytnúť kontakt na predajne zdravotníckych pomôcok v regióne, kde by si mohli pacientky ešte pred zahájením chemoterapie vybrať vyhovujúcu parochňu. Upozorniť ich na možnosť preplatenia parochne ako zdravotnej pomôcky. Tiež odporučiť kreatívne viazanie šatky a turbanu, ktoré by mohlo minimalizovať pacientkin distres. Pacientky by mali byť uistené, že po chemoterapii im vlasy opäť narastú, za 3-4 mesiace po CHT. Odporúča sa pacientke pred chemoterapiou vlasy oholiť, čo môže pacientku menej stresovať ako až po chemoterapii každodenné nachádzanie chumáčov vypadaných vlasov na oblečení, na posteli, v kúpeľni a i.
     Chemoterapia môže negatívne ovplyvniť pacientkine sebavedomie, sexualitu a celkovú pohodu. Je to spôsobené aj uvedomovaním si, že pacientka má život ohrozujúce ochorenie, čo prispieva k zhoršovaniu jej distresu. Poskytnutie podpory a otvorená komunikácia je dôležitou súčasťou ošetrovateľskej starostlivosti. Netreba zabúdať, že dôležitá je multidisciplinárna spolupráca s asistentom výživy, psychológom, odborníkom pre sociálnu prácu, psychiatrom alebo aj s duchovným. Tiež je vhodné odporučiť spoluprácu s podpornou skupinou žien, ktoré prekonali karcinóm prsníka (napr. Klub žien s karcinómom prsníka „Venuša“). Tiež môžu byť pacientke odporučené alternatívne terapeutické prístupy ako sú napr. relaxačné a meditačné cvičenia vedené odborníkom, najlepšie klinickým psychológom.

Edukácia pri rádioterapii

    Rádioterapia môže byť zahájená až po úplnom zhojení operačnej rany. Zvyčajne nasleduje 3-6 týždňov po operácii alebo aj po chemoterapii, ktorá môže nasledovať po operácii. Rádioterapia trvá zvyčajne 5 - 6 týždňov a prebieha 5 dní  týždni. V súčasnosti je využívaná akcelerovaná rádioterapia časti prsníka, čo je metóda, kde je ožarované lôžko tumoru s bezprostredným okolím.
http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=5686&magazine_id=10
http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=6567&magazine_id=10
Niekedy sa môže robiť brachyterapia, ktorá sa aplikuje presne v mieste existujúceho nádora, jej trvanie je 4-5 dní. Iný prístup je realizácia intraoperačnej rádioterapie, ktorá sa vykoná ešte na operačnej sále po odstránení prsníka. Pooperačne je rádioterapia indikovaná v prípadoch, ak nádor bol väčší ako 5 cm, 4 a viac uzlín bolo pozitívnych, pozitívny bol aj chirurgický lem. Miesto, ktoré má byť ožarované sa  starostlivo označí nezmývateľnou farbou. Pacientku upozorníme, že tieto označené miesta si nemôže zmyť. Nemala by sa kúpať, odporúča sa len sprchovať. Úlohou sestry je upozorniť  pacientku na spôsob ošetrovania kože.
Nežiaduce účinky rádioterapie
     RT býva dobre tolerovaná, ale sa môžu  vyskytnúť niektoré vedľajšie nežiaduce príznaky, ako erytém na koži, kedy je koža červená, svrbí, a môžu sa vytvoriť až pľuzgiere. Najcitlivejšie sú ženy s blond vlasmi a modrými  očami. Pacientka by sa nemala kúpať v príliš teplej vode a nemala by používať mydlá na miesto RT, tiež by nemala  používať deodoranty do podpazušia na operovanej starne. Ak vznikne pruritus (svrbenie), môže lekár ordinovať antihistaminiká. Pri utieraní treba, aby uterák na kožu len jemne prikladala, nie je vhodné sušiť trením. Žena sa musí chrániť pred slnečnými lúčmi, nenavštevovať solária. Pacientke odporučíme, aby si neobliekala tesný odev, podprsenky s kostnicami. Pacientku upozorníme, že po RT môže pociťovať menšiu pichavú a vystreľujúcu bolesť. Ak sú na koži vytvorené pľuzgiere, ide o poškodenie kože maceráciou. Koža je bolestivá, páli a ak pľuzgiere prasknú koža mokvá. Najzávažnejším poškodením kože a tkaniva vplyvom rádioterapie môže byť až radiačná nekróza. Túto možno  napraviť len plastickou  operáciou.                                            
     Často sa stretávame aj so zápalom v dutine ústnej. V ošetrovateľskej  starostlivosti postupujeme podobne ako pri chemoterapii. Odporúčame kloktať po každom jedle, ale nie ústnou vodou. Môžeme odporučiť kamilky alebo repík. Vyvarovať sa treba horúcim,  dráždivým jedlám. Je vhodné podávať stravu tekutú alebo kašovitú. Zakázané je požívanie alkoholu a fajčenie.
     Medzi celkové nežiaduce účinky patrí radiačný syndróm. Prejavuje sa malátnosťou, únavou, nechutenstvom. Pacientky uistíme, že ide o prechodný stav a nie je nebezpečný, ani pokračovaním nádorového procesu, čoho sa najviac obávajú. Tieto prejavy odznejú v priebehu niekoľkých týždňov alebo aj mesiacov. Zriedkavé nežiaduce prejavy môže byť pneumonitída, zlomenina rebra, fibróza ostávajúceho tkaniva na mieste po odstránenom prsníku.

Edukácia pri hormonálnej terapii

    Hormonálna terapia je používaná pri estrogén a progesterón (ER+/PR+) pozitívnej reakcii. Nádory v premenopauzálnom a perimenopauzálnom období zvyčajne nie sú citlivé na hormonálnu liečbu, kým v postmenopauzálnom áno. Pri hormonálnej terapii u žien v postmenopauzálnom období sa používajú hormonálne prípravky ako inhibítory aromatázy (Aromasin, Arimidex, Femara), po ktorých sa môžu objaviť niektoré nežiaduce prejavy (tab. 2). Rizikom pri liečbe Tamoxifenom je možný vznik flebitídy až tromboembólie. Manažment starostlivosti  pri výskyte vedľajších príznakov  adjuvantnej hormonálnej terapie pri rakovine prsníka popisujeme v tab. 3.

Tab. 2   Nežiaduce príznaky spojené s adjuvantnou hormonálnou terapiou pri liečbe karcinómu prsníka

Liečivá látka  Nežiaduce príznaky

selektívny estrogén receptor modulátor  pociťovanie návalov tepla, nauzea
poruchy nálady
suchá sliznica vagíny, krvácanie, nepravidelná menštruácia
riziko rakoviny maternice
zvýšené riziko pre tromboembóliu (venózna trombóza, embólia do pulmonárnej artérie, povrchová flebitída)

inhibítory aromatázy muskuloskeletárne symptómy - artritída, artralgia, myalgia, zvýšené riziko osteoporózy, fraktúry
nauzea, vracanie
návaly tepla, únava
poruchy nálady


Tab. 3 Manažment starostlivosti pri výskyte vedľajších príznakov adjuvantnej hormonálnej terapie pri rakovine prsníka
Návaly tepla
  • oblečenie má byť vzdušné a pohodlné
  • vylúčiť kofeín a štipľavé jedlá
  • realizovať dychové cvičenia
  • podávať ordinované lieky (vitamín E, antidepresíva)
Suchá vaginálna sliznica
  • používať denne vaginálne lubrikanty
  • aplikovať lubrikant počas pohlavného styku
Nauzea a vracanie
  • diéta s obmedzením tuku
  • užívať hormonálnu liečbu večer
Muskuloskeletárne problémy
  • užívať nestroidné analgetiká podľa odporúčania
  • používať teplé kúpele
Riziko karcinómu endometria
  • poučiť, aby pacientka informovala o nepravidelnej menštruácii a absolvovala gynekologické vyšetrenia
Riziko tromboembolickej príhody
  • poučiť, aby pacientka informovala o akomkoľvek začervenaní, opuchoch, napätí v dolných končatinách, akomkoľvek zhoršení dýchania
Riziko vzniku osteoporózy a zlomenín
  • urobiť vyšetrenie denzitometrie
  • odporúčať pravidelné cvičenia
  • užívať Calcium s D vitamínom
  • užívať bifosfonáty alebo calcitonin podľa predpisu