Ošetrovateľské postupyv chirurgii
Manažment ošetrovania pacienta s malígnym ochorením prsníka

POOPERAČNÁ OŠETROVATEĽSKÁ STAROSTLIVOSŤ PO OPERÁCII PRSNÍKA

Bezprostredná pooperačná starostlivosť
    Realizuje sa na dospávacej izbe v prvej hodine po operácii (resp. dvoch hodín). Pacientka je vystavená riziku komplikácií vyplývajúcich z anestézie.
V bezprostrednom pooperačnom období posudzujeme:
Vitálne funkcie / Vedomie
Posúdiť stav vedomia, obranné reflexy (prehĺtací, kašľací), zabezpečiť vhodnú polohu s eleváciou hornej končatiny na operovanej strane (obr. 1-2),  zaistiť bezpečnosť pacientky, v prípade potreby aplikovať oxygenoterapiu, monitorovať, zaznamenávať vitálne funkcie, udržiavať priechodnosť dýchacích ciest, sledovať príznaky cirkulačných porúch (krvácanie, šok).
Operačná rana
Sledovať krytie, funkčnosť Redonovho drénu.
Bolesť
Hodnotiť prítomnosť bolesti podľa VAS, VNR, tlmenie bolesti podľa ordinácie lekára.
Tekutiny/ Výživa
Sledovať nežiaduce účinky celkovej anestézie (nauzea, vracanie), monitorovať príjem a výdaj tekutín, udržiavať venózny prístup, hradiť straty infúznymi a transfúznymi prípravkami.
Močenie 
Sledovať funkčnosť PMK, zaznamenávať diurézu.
Pohybová aktivita
Eliminovať diskomfort, zabezpečiť fyzickú pohodu - vysoká Fowlerova poloha, zabezpečiť vhodnú polohu hornej končatiny na operovanej strane a jej voľný pohyb.
Laboratórne/ Diagnostické vyšetrenia
Zaistiť odbery podľa ordinácie lekára.
Psychická podpora/ Informovanosť
Po nadobudnutí vedomia obnoviť kontakt s pacientkou, informovať ju o stave, poskytnúť pomoc a podporu, dať k dispozícii signalizačné zariadenie na kontaktovanie sestry. 

Obr. 1-2 Polohovanie hornej končatiny
po operácii na operovanej strane – elevácia na mäkkom vankúši, prsty polohované napr. pomocou mäkkého ovínadla
 
Následná pooperačná starostlivosť
    Zahŕňa ošetrovateľskú starostlivosť v nasledujúcich dňoch po operácii až do prepustenia domov. Väčšina pacientiek je prepustená 2 - 3 dni po axilárnej disekcii lymfatických uzlín, po mastektómii neskôr, čo závisí aj od odvádzania obsahu z drénu alebo realizáciou bezprostrednej plastickej rekonštrukcie prsníka.
V následnej pooperačnej starostlivosti pokračujeme v monitorovaní vitálnych funkcií, zaisťujeme vyšetrenia podľa ordinácií. Realizujeme prevenciu pooperačných komplikácií (tromboembólie, bronchopneumónie), kde povzbudzujeme pacientku k dychovým cvičeniam a cievnej gymnastike, ponúkame tekutiny, aplikujeme antikoagulanciá, bandážujeme dolné končatiny.  Pomáhame pacientke upraviť lôžko do Fowlerovej polohy s vypodložením hornej končatiny na operovanej strane (v prípade ak je pacientka po mastektómii).

Manažment bolesti
    Hodnotíme intenzitu, charakter, lokalizáciu, šírenie bolesti, faktory zhoršujúce bolesť.
http://e-meracienastroje.jfmed.uniba.sk/Numeric-skala.pdf
http://e-meracienastroje.jfmed.uniba.sk/verbal-skala.pdf  
Veľa pacientiek dobre toleruje operáciu prsníka a majú minimum bolesti, ak je pacientke odobratá Sentinelova uzlina (Sentinel Lymph Node Disection) bez odobratia lymfatických uzlín v podpazuší. Ku každej pacientke je ale potrebné pristupovať individuálne. Pacientky, ktorým je vykonaná mastektómia (a jej modifikácie) s bezprostrednou rekonštrukciou, môžu mať výrazne väčšiu bolesť. Pri bolesti je ordinovaná analgézia v závislosti od intenzity, podľa VAS (numerickej, slovnej) škály bolesti. Je potrebné sledovať nežiaduce účinky analgetík, poučiť pacientku o prerušení cvikov pri bolestiach. Niekedy bolesť môže zosilnieť po prepustení do domácej starostlivosti, čo môže byť ako prejav znovuobnovenia citlivosti v okolí operačnej rany, a tiež väčšieho zapojenia sa do činností v domácom prostredí. Treba vylúčiť u pacientky možné komplikácie, akými je infekcia a hematóm.

Manažment starostlivosti  o operačnú ranu  a drén
    Realizujeme ošetrovanie operačnej rany s výmenou sterilného krytia. K výkonu preväzu je potrebné pristupovať veľmi citlivo, pacientka je ohrozená vznikom infekcie. Obsah z drénu/ov v operačnej rane je  bezprostredne  po operácii krvavý, postupne sa mení na sero-sangvinózny a v priebehu niekoľkých dní sa zmení na serózny.  Sestra realizuje manažment starostlivosti o drén  (tab. 1).

Tab. 1  Manažment starostlivosti o drén 
Monitorovať odvádzanie obsahu drénu
Monitorovať okolie drénu/ov
Sledovať charakter a množstvo drénovanej tekutiny 
Merať a zapisovať množstvo odvedenej drénovanej tekutiny za 24 hodín do dekurzu
Pri zmene farby drénovaného obsahu konzultovať s chirurgom
Prítomnosť príznakov infekcie konzultovať s chirurgom 
Preväzovať  a ošetrovať okolie drénu
Konzultovať odstránenie drénu s chirurgom, keď je množstvo odvádzaného drénu 30 ml a menej

Manažment sebaopatery

    Podľa potreby pomáhame pacientke pri hygienickej starostlivosti. Všeobecne platí, že pacientka sa môže osprchovať na druhý pooperačný deň, kedy môže na okolie použiť aj mydlo, aby sa tak zabránilo vzniku infekcie. Ak je plánovaná bezprostredne po operácii plastická rekonštrukcia prsníka, sprchovanie je kontraindikované, až kým sa neodstráni drén. Po zahojení incízie, po 4-6 týždňoch,  odporučíme aplikovať pleťové mlieka (lotiá), aby sme zvýšili elasticitu kože. Aktivizujeme pacientku k sebastarostlivosti  ako je umývanie zubov, tváre, česanie, čo má zároveň terapeutický a psychologický efekt, lebo to prispieva k zvýšeniu  mobility hornej končatiny, a tiež k sebavedomiu pacientky, ktorá sa dokáže o seba postarať.

Manažment pooperačnej citlivosti
    Pretože nervy v koži a v axile sú chirurgickým zákrokom poškodené alebo prerušené, pacientky môžu mať prítomnú zvýšenú citlivosť, bolestivosť, dráždivosť, necitlivosť, stuhnutosť, pocity  ťahania,  bodania. Tieto prejavy sa premietajú na prednú stenu hrudníka na operovanej strane, smerom do axily a siahajú až na vnútornú stranu ramena. Niektoré pacientky po mastektómii môžu mať fantómové pocity a hovoria, že stále pociťujú, že majú prsník, ktorý bol amputovaný. Celkovo pacientky nepociťujú tieto vnemy ako veľmi nepríjemné, niekedy môžu pretrvávať aj niekoľko mesiacov, a potom vymiznú. Niektoré môžu byť prítomné aj dva roky a viac. Pacientky by mali byť o týchto pocitoch informované, že sú súčasťou liečebného procesu, a nie sú indikované ako problém.

Pooperačne očakávané splnenie čiastkových cieľov/výsledných kritérií
  1. Verbalizuje ústup bolesti a potvrdzuje efektívnosť intervencií pre zaistenie komfortu.
  2. Identifikuje pooperačný stav ako normálny pooperačný priebeh.
  3. Operačná rana je intaktná, čistá, suchá, bez známok infekcie.
  4. Verbalizuje symptómy a prejavy infekcie setre a chirurgovi.
  5. Verbalizuje pocity viažuce sa k zmene telesného imidžu.
  6. Primerane diskutuje o strachu o výsledku chirurgického zákroku a diagnózy.
  7. Participuje aktívne na starostlivosti o seba v pooperačnom období:
    • realizuje odporučené cvičenia (v prevencii lymfedému, bronchopneumónie a tromboembólie)
    • realizuje odporučené intervencie v starostlivosti o seba (hygienu, česanie, príjem stravy,  vyprázdňovanie).
  8. Diskutuje o otázkach týkajúcich sa sexuality a obnovení pohlavného vzťahu s partnerom.
  9. Demonštruje zručnosti o odporúčaniach a zakázaných aktivitách po prepustení do domácej starostlivosti:
    • demonštruje starostlivosť o operačnú ranu v domácom prostredí,
    • demonštruje cvičenie s hornou končatinou na operovanej strane, opisuje vhodné a nevhodné aktivity  pre pooperačný priebeh v domácom prostredí,
    • opisuje starostlivosť o hornú končatinu na operovanej strane a má k dispozícii zoznam indikácií, kedy musí vyhľadať chirurga alebo sestru.
  10. Opisuje  potenciálne pooperačné komplikácie:
    • identifikuje a znaky a symptómy možných pooperačných komplikácií (začervenanie,  teplota, bolesť, edém),
    • vysvetlí koho bude kontaktovať v prípade výskytu komplikácií.