Ošetrovateľské postupyv chirurgii
Úvod do špeciálnej chirurgie a chirurgického ošetrovateľstva

MANAŽMENT OŠETROVANIA PACIENTA V ŠPECIÁLNEJ CHIRURGII

     Ošetrovateľská starostlivosť v odboroch chirurgie sa poskytuje v ambulantnej, nemocničnej a následnej starostlivosti, v štátnych i neštátnych zdravotníckych zariadeniach vrátane špecializovaných chirurgických centier, v perioperačnom období pri diagnostických, terapeutických, elektívnych, urgentných a akútnych chirurgických výkonoch  s dôrazom na prevenciu intraoperačných a pooperačných komplikácií. Poskytuje sa detskej a dospelej populácii (Magerčiaková, 2009, s. 38). Preventívna, diagnostická, terapeutická a ošetrovateľská starostlivosť sa poskytuje v ambulantnej, vyšetrovacej a lôžkovej časti príslušného chirurgického odboru. K ambulantnej časti kliniky (oddelenia) patria ambulancie príslušných chirurgických odborov a príjmová ambulancia. K vyšetrovacej časti patrí oddelenie röntgenologické, endoskopické a ultrazvukové. Na lôžkovej časti sestra poskytuje základnú a špeciálnu ošetrovateľskú starostlivosť metódou ošetrovateľského procesu, vrátane diagnosticko-terapeutických procedúr v rámci rozsahu ošetrovateľskej praxe poskytovanej samostatne a v spolupráci s lekárom. Ďalej spolupracuje so sestrami, ktoré majú špecializáciu a/alebo certifikáciu v špecifických oblastiach ošetrovateľskej praxe, s fyzioterapeutom, s asistentom výživy, so sociálnym pracovníkom, s opatrovateľom, rodinou a odporúča domácu ošetrovateľskú starostlivosť (Magerčiaková, 2009, s. 38).

     Preventívnu a liečebnú ošetrovateľskú starostlivosť z oblasti chirurgického ošetrovateľstva v  nemocničných i ambulantných podmienkach poskytujú pracoviská: všeobecná chirurgia, cievna chirurgia, hrudná chirurgia, ortopédia a traumatológia, neurochirurgia, urológia, chirurgia hlavy, krku a otorinolaryngológia, oftalmológia, detská chirurgia, maxilofaciálna chirurgia, plastická chirurgia a pooperačné izby/reanimačné izby, t.j. nemocničné chirurgické kliniky a oddelenia a poliklinické, ambulantné pracoviská špecialistov. Chirurgická klinika/oddelenie nemocnice poskytuje základné ošetrenie a diagnostiku akútnych, prípadne chronických ochorení. Je základňou pre poskytovanie liečebno-preventívnej starostlivosti, ale aj bázou pre výchovu odborníkov v ošetrovateľstve - sestier a sestier špecialistiek v odboroch chirurgie pre ošetrovateľskú starostlivosť. Rozsah špecializačnej prípravy určuje náplň pracovných  činností pre jednotlivé odbory v zmysle Nariadenia vlády 296/2010 o odbornej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania, spôsobe ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, sústave špecializačných odborov a sústave certifikovaných pracovných činností (dostupné www.mzsr.sk). Zdravotná starostlivosť v zmysle Koncepcie zdravotnej starostlivosti v odbore chirurgia, 2006 (dostupné na www.mzsr.sk) je zabezpečená sieťou pracovísk chirurgie, ktorú tvoria zdravotnícke zariadenia poskytujúce ambulantnú zdravotnú starostlivosť a ústavnú zdravotnú starostlivosť. Sieť musí zabezpečiť kvalitnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť:

     Chirurgia úzko spolupracuje s ostatnými medicínskymi odbormi v diagnostike, liečbe a ošetrovaní chirurgických chorôb a úrazov, s vnútorným lekárstvom, všeobecným lekárstvom, s transfúznou službou, rádiodiagnostikou ako aj laboratórnymi odbormi. Stále užší je vzťah chirurgie a endoskopických diagnostických  a liečebných metód, ako aj vzťah k metódam intervenčnej rádiológie. Najužšou spoluprácou však zostáva vzťah k anesteziológii a hlavne k intenzívnej medicíne, kde dochádza k prelínaniu činnosti chirurga a intenzivistu. Pri liečbe nádorových ochorení je potrebná spolupráca s onkológom na zabezpečenie komplexnej onkologickej starostlivosti. Rozvojom vedeckého poznania a technických vymožeností sú zrejmé pokroky v odbore. Zavádzajú sa nové techniky v chirurgii a anesteziológii, ktoré redukujú pooperačnú stresovú odpoveď a zlepšujú chirurgické výsledky. Použitie týchto metód v jednodňovej chirurgii môže rozšíriť spektrum chirurgických výkonov, čo skráti pobyt v nemocnici. Dôležité sú minimálne invazívne operačné techniky  a alternatívne druhy anestézie, ako regionálna anestézia. Všetky používané  techniky by mali viesť k včasnému prepusteniu pacienta z nemocnice s jeho funkčným zotavením a predpokladanou nižšou morbiditou. Významné je aj používanie informačných systémov v chirurgii a rozvoj preventívnych chirurgických výkonov v boji proti nádorovým chorobám. Skutočnosťou sa stáva aj distančné operovanie, ktoré využíva robotickú a telemetrickú technológiu. Dôležitým sa stáva rozvoj starostlivosti o chorých, ako aj sledovanie kvality života pacienta po operačných výkonoch.