Ústavné chirurgické zariadenia

Chirurgické oddelenia nemocníc poskytujú nepretržitú preventívno-liečebnú starostlivosť chorým s akútnymi a chronickými chirurgickými ochoreniami a úrazmi v rozsahu určenom ich personálnym, lôžkovým a materiálno-technickým vybavením spoločných vyšetrovacích zariadení nemocníc.

-    Chirurgické oddelenia všeobecných nemocníc (zvyčajne v pôsobnosti VÚC, miest a obcí)
Priestorové vybavenie by malo tvoriť 1-2 ošetrovacie jednotky (30-60 postelí), ambulantnú časť, 2-3 operačné sály a jednotku intenzívnej starostlivosti (10 % posteľovej kapacity oddelenia). Personálne obsadenie tvorí: primár oddelenia, jeho zástupca a počet chirurgov schopných zabezpečiť nepretržitú chirurgickú činnosť (v službe musí byť operačná skupina vedená lekárom so špecializáciou v odbore chirurgia). Za ošetrovateľskú starostlivosť v ambulantných a ústavných zariadeniach zodpovedajú sestry so špecializáciou v špecializačnom odbore ošetrovateľská starostlivosť v odboroch chirurgie. Na operačných sálach vykonávajú pri chirurgických zákrokoch inštrumentačnú činnosť sestry so špecializáciou v špecializačnom odbore inštrumentovanie v operačnej sále. Za ošetrovateľskú starostlivosť na jednotkách intenzívnej starostlivosti zodpovedajú sestry so špecializáciou v špecializačnom odbore intenzívna ošetrovateľská starostlivosť o dospelých. Základnú ošetrovateľskú starostlivosť vykonáva iný ošetrujúci personál (sanitár, zdravotnícky asistent).  Náplňou činnosti je urgentná chirurgia pri stavoch ohrozujúcich život v plnom rozsahu, komplexná ambulantná a lôžková preventívno-liečebná starostlivosť o pacientov s chirurgickými ochoreniami a úrazmi, ako aj konziliárna, posudková a dispenzárna činnosť. Pracovnú náplň zamestnancov chirurgických oddelení je možné upraviť a spresniť podľa akreditácie pracoviska a regionálnych podmienok s hlavným odborníkom pre chirurgiu. Pacienti, ktorí vyžadujú náročné, odborné, špecializované vyšetrenie, ošetrenie alebo operáciu, sa odosielajú na chirurgické pracoviská fakultných/univerzitných nemocníc alebo špecializovaných chirurgických centier. Podľa regionálnych, personálnych a materiálno-technických podmienok možno rozšíriť činnosť o užšie špecializácie - úrazová chirurgia, cievna chirurgia, onkochirurgia atď.
-    Chirurgické oddelenia všeobecných nemocníc vyššieho typu
Jedná sa zvyčajne o fakultné/univerzitné nemocnice. Ak je chirurgické oddelenie výučbovou bázou univerzity, nazýva sa klinika. Povinné vybavenie vyplýva z náplne činnosti, ktorou je poskytovanie nepretržitej, zvlášť náročnej a špecializovanej, kvalifikovanej nemocničnej a ambulantnej liečebno-preventívnej starostlivosti pacientom s chirurgickými chorobami a úrazmi. Neoddeliteľnou súčasťou je konziliárna, posudková, dispenzárna starostlivosť. Dôležitými zložkami je výchovno-vzdelávacia činnosť a výskumná činnosť, najmä aplikovaný klinický výskum.
-    Špecializované chirurgické centrá
Na zabezpečenie niektorých vysokošpecializovaných chirurgických činností sú zriadené špecializované chirurgické centrá v rámci špecializovaných ústavov, zriadených so súhlasom MZ SR ako sú: Národný onkologický ústav, Slovenský ústav srdcovo-cievnych chorôb, Centrum popálenín a rekonštrukčnej chirurgie, Centrum mikrochirurgie a pod. Ďalšie centrá sa môžu zriaďovať podľa možností a aktuálnych požiadaviek vyplývajúcich z vývoja zdravotnej starostlivosti v SR. Pri vypracúvaní štatútu centier treba spolupracovať s inými odbormi.
back