Ambulantné pracoviská

-  Samostatné chirurgické ambulancie
Poskytujú základnú starostlivosť o chirurgických pacientov, ošetrujú hnisavé ochorenia, malé a nekomplikované úrazy, podieľajú sa na diagnostike chirurgicky liečiteľných ochorení. Podľa vybavenia a certifikácie môžu vykonávať menšie chirurgické výkony, stanovené ich rozsahom a náročnosťou. Vykonávajú tiež konziliárnu činnosť pre praktických lekárov a posudkovú činnosť.
-  Chirurgické ambulancie tvoriace organizačnú súčasť nemocníc s poliklinikou (NsP) alebo fakultných nemocníc s poliklinikou (FNsP) a univerzitných nemocníc (UN)
Indikujú prijatie pacienta do ústavnej starostlivosti, sledujú a riadia priebeh liečenia pacienta po jeho prepustení z ústavnej starostlivosti, vykonávajú konziliárne vyšetrenia pre iné špecializačné odbory a pre iné zdravotnícke zariadenia. Ambulancie sa môžu zriadiť aj ako poradne pre vybrané skupiny pacientov (cievna, onkochirurgická, traumatologická atď.).
-  Zariadenia jednodňovej chirurgie
Jednodňová chirurgia je definovaná ako zdravotná starostlivosť, ktorá je určená na vykonanie chirurgických výkonov príslušných špecializovaných odboroch alebo na vykonanie takých diagnostických a  liečebných výkonov, pri ktorých sa predpokladá, že  zdravotný stav osoby bude vyžadovať nepretržitý pobyt osoby na lôžku nepresahujúci 24 hodín (Vyhláška 770/2004 MZSR § 3 z 20.12.2004; Vestník MZ SR  18.8. 2009, čiastka 33-39; dostupné na www.mzsr.sk). Zariadenie jednodňovej chirurgie vykonávajú operačné výkony v lokálnej alebo celkovej anestézii s potrebným následným sledovaním po nevyhnutne dlhú dobu. Rozsah výkonov je stanovený personálnym, materiálnym a technickým vybavením a smernicou Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky pre jednodňovú chirurgiu, ako aj zmluvným zabezpečením so zdravotnými poisťovňami. Často sa v týchto zariadeniach využívajú špeciálne metódy (laser, minimálna invazívna chirurgia) (Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore chirurgia, 2006, dostupné na www.mzsr.sk). Medzi výhody jednodňovej chirurgie patria:
  • skrátenie hospitalizácie,
  • rýchlejší návrat pacienta domov do pracovného a osobného / rodinného bežného života,
  • priebeh rekonvalescencie v domácom prostredí,
  • ekonomický dopad.
back