Ošetrovateľské postupyv chirurgii
Manažment perioperačnej starostlivosti v neurochirurgii

KAZUISTIKA

Epidurálny hematóm v pravej temporálnej oblasti
36 - ročná pacientka spadla z bycikla po kolízii s mladým mužom na kolieskových korčuliach a udrela si hlavu o obrubník. Keď manžel, ktorý bol svedkom celej situácie prišiel manželke pomôcť, všimol si, že je v bezvedomí a nereaguje na jeho slová. Ihneď požiadal okoloidúceho muža o pomoc a privolanie RZP. Približne po 30 sekundách pani postupne nadobudla vedomie, otvorila oči, ale pôsobila zmätene až podráždene. Keď o 15 minút dorazila posádka RZP, bola pani pri vedomí, ale zmätená. Bez väčších ťažkostí hýbala hornými aj dolnými končatinami. Zrenice mala izokorické s obojstranne výbavnou fotoreakciou. Pri prvotnom vyšetrení lekár RZP identifikoval podkožné krvácanie v pravej frontotemporálnej oblasti. Pacientka bola transportovaná do nemocnice. Po dovezení na oddelenie urgentného príjmu bola u pacientky prítomná zmätenosť, počiatočné GCS 14 a normálne hodnoty vitálnych funkcií (TK 120/75 mmHg, P 81/min, saturácia O2 96 %). Lekár u pacientky indikoval urgentné CT vyšetrenie, ktoré preukázalo prítomnosť epidurálneho hematómu v pravej temporálnej oblasti. Po realizácii CT vyšetrenia bola pacientka akútne prijatá na JIS neurochirurgickej kliniky. Pri príjme bola pacientka letargická, oči otvorila len na bolestivý podnet a na otázky odpovedala neadekvátne, GCS 11. Pacientka bola po vykonaní nevyhnutných lekárskych a ošetrovateľských intervencií urgentne transportovaná na operačnú sálu, kde jej bola vykonaná kraniotómia a evakuácia epidurálneho hematómu. Po štyroch hodinách od ukončenia operácie bola extubovaná. Na 1. pooperačný deň bola pri plnom vedomí, kompletne orientovaná a adekvátne spolupracovala. V spolupráci s fyzioterapeutom začala postupná rehabilitácia.

ÚLOHY PRE ŠTUDENTA
1.
Na základe uvedenej kazuistiky identifikujte úlohy sestry, ktoré sú z hľadiska prípravy pacientky na urgentný operačný zákrok prioritné.
2.
Určite päť ošetrovateľských diagnóz, ktorých aktuálnosť by ste predpokladali u pacientky po kraniotómii a evakuácii epidurálneho hematómu v rámci bezprostrednej pooperačnej starostlivosti. Ku každej z diagnóz sformulujte príslušné ošetrovateľské intervencie. 
3.
V klinickej praxi sa na posudzovanie úrovne vedomia štandardne využíva Glasgow coma scale (GCS). Vyhľadajte v domácej a v zahraničnej literatúre ďalšie škály a posudzovacie stupnice zamerané na tento účel.
4.
Diskutujte o dôvodoch, pre ktoré je akcentovaná dôležitosť úzkej spolupráce rodiny a blízkych so zdravotníckym tímom v súvislosti so starostlivosťou o pacienta s kraniocerebrálnym poranením.