Úvod do špeciálnej chirurgie a chirurgického ošetrovateľstva

KRITÉRIÁ PRE NÁSTROJE MERANIA V OŠETROVATEĽSTVE

Základnými kritériami vedeckej hodnoty výskumnej metódy ako celku je jej reliabilita a validita. Obidve kritériá sú plne aplikovateľné najmä vtedy, keď sú položky (v ich odpoveďovej časti) kvantifikovateľné a metóda tak vystupuje ako nástroj na meranie vlastností a vzťahov skúmaného predmetu. Ideálny nástroj merania je taký, ktorého výsledky sú relevantné, presné, citlivé, účinné a objektívne miery skúmaných vlastností. Výsledky merania ovplyvňujú rôzne zdroje chýb, napr. prítomnosť pozorovateľa, vplyv okolia, osobné stavy respondentov, zmena inštrukcií k testu, nejasné pokyny, nesprávny výber, typy a poradie položiek nástroja atď. (Kudlička, 2003, s. 238).

Gurková (2011, s. 120-121) uvádza, použiteľnosť nástroja je determinovaná jeho schopnosťou zachytiť klinicky relevantné zmeny. Uvedenú vlastnosť nástroja nazývame citlivosť. Citlivosť (responsiveness) nástroja vyjadruje jeho schopnosť zachytiť zmeny v určitej časovej kontinuite, keď sa zhoršuje alebo zlepšuje stav pacienta. Senzitivita (sensitivity) vyjadruje schopnosť nástroja zachytiť rozdiely medzi skupinami pacientov (napr. intervenčnou  a kontrolnou skupinou v randomizovaných klinických štúdiách). Najčastejšie používanými ukazovateľmi citlivosti sú štandardizovaný priemer odpovedí a veľkosť účinku.

Pokiaľ konštruujeme nový nástroj je potrebné podľa Gurkovej (2011, s. 121) zistiť:
  • Aká je jeho validita (obsahová, konštruktová alebo kritériová a pod.)?
  • Akú má vnútornú konzistenciu?
  • Pri multidimenzionálnych nástrojoch (pokiaľ sa položky rozdeľujú do domén) je potrebné potvrdiť štruktúru (položiek do príslušných domén) nástroja. Štruktúra nástroja sa zisťuje na základe faktorovej analýzy. Faktorová analýza je technika, ktorá hľadá hypotetické, nepozorovateľné, latentné premenné (spoločné faktory), z ktorých boli pozorované premenné vygenerované (Rimarčík, 2007, s. 101-106).
Pokiaľ preberáme nástroj podľa Gurkovej (2011, s. 122) tzn., že vo výskume používame nástroj vytvorený inými autormi v predchádzajúcich výskumoch, je potrebné o ňom pred jeho použitím zistiť:
  • Aká je validita a reliabilita originálnej verzie?
  • Či je potrebný oficiálny súhlas autora na použitie nástroja?
  • Či je nástroj validovaný v jazyku v ktorom ho chceme použiť? Pokiaľ nebol nástroj validovaný  v cieľovom jazyku, je potrebné zabezpečiť jeho kvalitný preklad a porovnať validitu a reliabilitu preloženej verzie s pôvodnou verziou.