Ošetrovateľské postupyv chirurgii
Perioperačná ošetrovateľská starostlivosť o detského pacienta v chirurgii

PREDOPERAČNÉ VYŠETRENIA


     Pre pediatrických pacientov je charakteristické široké spektrum detí rôznych vekových kategórií, ktoré majú rôzne poškodenia zdravia. Preto nemožno vytvoriť pevné schémy pre všeobecné použitie pri predoperačnej príprave.
     Vyšetrenie dieťaťa pred podaním celkovej anestézie sa líši podľa typu výkonu a naliehavosti realizácie. Pri plánovanom operačnom zákroku základné predoperačné vyšetrenie realizuje detský lekár, ktorý zisťuje či je dieťa zdravé, a tak môže byť prijaté do nemocnice. Vyšetrenie nemá byť staršie ako 7 dní.
     Podobne rozsah laboratórnych vyšetrení závisí od závažnosti výkonu. Pri bežných plánovaných výkonoch sa vyšetruje krvný obraz, biochemické vyšetrenie séra, koagulačné vyšetrenia, vyšetrenie krvnej skupiny a vyšetrenie moču. RTG snímok pľúc a EKG vyšetrenie u detí nie je nevyhnutné na rozdiel od dospelých. Ak má dieťa nejaké závažné ochorenie, napr. diabetes  mellitus, neurologické ochorenia a pod., je potrebná konzultácia s príslušným odborníkom a realizácia ďalších špeciálnych vyšetrení.
     V rámci anestéziologického vyšetrenia v anamnéze anestéziológ zisťuje informácie týkajúce sa anestézie a chirurgických výkonov v minulosti, výskyt infekcie horných a dolných dýchacích ciest (po prekonaní akútnej respiračnej infekcie má byť operačný výkon odložený o 3 – 4 týždne) a iných ochorení, zisťuje alergickú a liekovú anamnézu, komplikácie pri anestézii u rodinných príslušníkov a pod. Fyzikálne vyšetrenie zahrňuje vyšetrenie kardiovaskulárneho systému, posúdenie hydratácie dieťaťa, hmotnosti a výšky, chrupu a žilového systému z dôvodu venepunkcie. Na podklade výsledkov anestéziológ posúdi schopnosť dieťaťa podstúpiť operačný zákrok, rodičov a dieťa v závislosti od veku poučí o vybranom type anestézie. Rodičia podpíšu informovaný súhlas.
     V rámci predoperačného vyšetrenia určuje chirurg množstvo a typ krvných derivátov, ktoré je potrebné objednať (Mixa, 2005, s. 63; Köppl et al., 2007, s. 610; Mixa, 2012, s. 105).